5 najciekawszych wersji Monopoly

Monopoly to bez wątpienia gra-legenda! Zna ją chyba każdy a w jakąś jej wersję – chociaż ja wolę używać słowa “wariacja” – grała pewnie większość z nas. O Monopoly można opowiadać godzinami, ponieważ to gra skrajnych emocji. Część graczy (szczególnie tych zaawansowanych) nienawidzi tej gry i pomysł położenia jej na stole napawa ich wręcz obrzydzeniem. Z drugiej strony istnieje grupa osób, którzy Monopoly uwielbiają i uważają ja za wspaniałą grę gwarantującą świetną zabawę. Jakby nie było i co by o Monopoly nie sądzić, to trzeba oddać jej to, że wciągnęła w świat planszówek niezliczoną rzeszę nowych graczy i jest wręcz punktem milowym w historii gier planszowych – w końcu to jedna z najbardziej popularnych gier tego typu na świecie!

Dawno, dawno temu…

Właściwie historia powstania Monopoly sięga roku 1900, kiedy to Elizabeth Magie, krytyczka ówczesnego kapitalizmu, chciała pokazać wpływy monopolizacji na wynajem nieruchomości. Postanowiła zrobić to na podstawie gry planszowej, która początkowo w ogóle nie miała mieć nic wspólnego z rozrywką. Tak powstała „The Landlord’s Game”, czyli „Gra właścicieli ziemskich”, protoplasta Monopoly. Okazało się jednak, że gra miała skomplikowane reguły i zależności, które były ciężkie do zrozumienia. Zauważył to Charles Darrow, sprzedawca… grzejników, który w okresie Wielkiego Kryzysu stracił pracę. To właśnie on zmodyfikował grę nadając jej bardziej rozrywkowy i zrozumiały charakter, usunął pojawiające się w niej elementy polityczne i przede wszystkim zmienił jej nazwę. Tak powstała Monopoly. W 1935 roku Charles Darrow sprzedał prawa do gry firmie Parker Brothers i w ten sposób Monopoly rozpoczęło swoją ogólnoświatową “karierę”, która trwa do dziś! Obecnie gra przekroczyła już 300 milionów sprzedanych pudełek i co ciekawe, pojawiło się ponad 300 różnych wersji Monopoly! My wybraliśmy z nich 5, które pokażą Wam jak wielką siłę oddziaływania ma ta niepozorna gra!

Monopoly Klingońskie

Każdy fan Star Treka wie o co chodzi. Pozostali i tak nie sięgną po tą wersje Monopoly. Powstało 1701 kopii tej gry i dzisiaj jest to już perełka kolekcjonerska. Pionki do gry były rzeźbione ręcznie i odlewane, a ich kształt idealnie przenosił klimat serialu na planszę. Oczywiście, nadal była to mechanika podstawowej wersji gry, ale jednak klingońska otoczka wynosi tą wersję ponad przeciętność. Ciekawe czy ktoś przetłumaczył instrukcję na klingoński? W końcu ten język jest jednym z najbardziej rozwiniętych i najbardziej popularnych języków sztucznych. Interfejs klingoński posiada nawet wyszukiwarka Google, Wikipedia oraz antywirusowy program Sophos.

Monopoly Metallica

Kolejna nietuzinkowa wersja Monopoly. Zresztą, gra ta pojawiła się także w wersji Kiss oraz AC/DC. Ktoś kto ma zamiłowanie do ostrego brzmienia może to pokazać światu także wykładając na stół nie “normalne” Monopoly ale jego metalową odmianę. Ciekawe czy ostra muzyka i gitarowe riffy pomagają łagodzić emocję podczas doprowadzania do bankructwa swoich przeciwników na wieczornej partyjce u kolegów z zespołu?

Monopoly Star Wars

Gwiezdne Wojny to kolejny filmowy świat, który znalazł się na celowników Monopoly. W końcu czemu nie? Zamiast kupować hotel w europejskiej stolicy, zdecydowanie lepiej jest zbudować bazę na Tatooine czy Hoth. Jednak akurat ta wersja wyróżnia się zmienionymi zasadami i wprowadza tryb kooperacyjny. W końcu gramy jako bohaterowie ciemnej albo jasnej strony mocy. I jeszcze jedno! Plansza jest okrągła, co jak na Monopoly jest dość odważne, chociaż to właśnie taka plansza była w pierwszej wersji tej gry!

Monopoly Przyjaciele

Tak, chodzi o wersje poświęconą temu świetnemu i popularnemu serialowi. W grze możemy wcielić się w jednego z bohaterów serialu, czyli grać jako Ross, Rachel, Phoebe, Monica, Joey lub Chandler. Pionki w grze przedstawiają najbardziej charakterystyczne przedmioty należące do każdego z przyjaciół – torebka Rachel, dinozaur Rossa, swetrowa kamizelka Chandlera czy gitara Phoebe a to tylko przykładowe możliwości. I chociaż – jak to bywa w większości wersji Monoply – to nadal mechanicznie ta sama gra, to każdy fan serialu nie przejdzie koło takiej edycji obojętnie. Central Perk to jednak wyjątkowe miejsce. Warto zaznaczyć, że ta wersja jest dostępna w języku polskim! Zatem do dzieła!

Monopoly Deal

Monopoly Deal to jedna z najbardziej niezwykłych wersji Monopoly. Nie dlatego, że wrzucono do niej jakiś świetny, popkulturowy klimat. Nie dlatego, że ma odjazdowe figurki czy niesamowicie wyglądające grafiki. Deal to tak naprawdę karciane Monopoly. Nie ma planszy, nie ma kostek, za to są karty i oczywiście olbrzymia doza złośliwości. To całkiem ciekawa odmiana od setek Monopoly, które wyglądają inaczej, ale w rzeczywistości są tym samym tylko w innym ubranku. Warto sprawdzić tą wersję, chociaż i tutaj karty są wpakowane w różne światy, nadświaty i podświaty – do wyboru, do koloru!

Złote Monopoly

Miało być 5 wersji…ale musiała się pojawić wisienka na torcie! Złote Monopoly to po prostu klasyczna do bólu wersja tej gry. Nic wyjątkowego, gdyby nie jeden szczegół – ta wersja została wykonana z 18-karatowego złota oraz wszelkiego rodzaju drogich klejnotów. Wszystkie oczka na kostkach wysadzane są diamentami a cała gra, która powstawała równy rok, warta jest około 2 milionów dolarów. Taką wersje z pewnością przygarnąłby każdy, nawet najzagorzalszy przeciwnik Monopoly na świecie. Ja w każdym bądź razie brałbym ją w ciemno!