6 powodów, dla których warto biegać!

Co za czasów dożyliśmy! Żeby trzeba było zachęcać ludzi do jakiejkolwiek aktywności fizycznej szukając powodów, dla których warto to robić, jakby choroby serca i układu krążenia nie były wystarczającym dowodem na to, że siedzący tryb życia nie jest najlepszym rozwiązaniem. Na marginesie, ten siedzący tryb połączony jest często z piwem, chipsami albo napojami, w których ilość cukru jest tak olbrzymia, że chcąc policzyć ziarenka tegoż cukru dopadłaby nas starość. No ale po prawdzie siedzenie to jest czasem przerywane pewną aktywnością, czyli wyjściem na…papierosa! Co zrobić? Takie czasy! Zatem szable w dłonie Panowie szlachta i zaczynamy! Oto 6 powodów, dla których, jeśli jeszcze nie biegasz to powinieneś usiąść (bo się zmęczysz i spocisz) i to przemyśleć.

 

Rozładowanie negatywnych emocji

Co to za chory powód, ktoś może zapytać. Ale szanowni Państwo, tak szczerze, ile razy ktoś doprowadził Was do takiego poziomu irytacji, że gdybyście tylko mogli to w najlepszym dla niego razie, wykrzyczelibyście mu prosto w twarz co o nim myślicie? No właśnie. Tylko problem jest taki, że tego nie zrobicie, bo nie tak rozwiązuje się problemy – nawet te najbardziej denerwujące. Najlepiej jest się uspokoić i zanim zaczniecie działać, przemyśleć co najlepiej zrobić. I tutaj – zaufajcie mi – bieganie może zostać Waszym najlepszym przyjacielem, coachem, lekarzem, kimś komu możesz powiedzieć wszystko. Biegając nie dość, że odreagujesz złe emocje nie robiąc nikomu krzywdy to jeszcze Twój umysł zacznie zdecydowanie lepiej działać, czyli łatwiej poukładasz sobie wszystko w głowie. Czasem długie, samotne wybieganie pozwala pobyć samemu ze sobą i często powiedzieć sobie samemu kilka mocnych słów. Nie wiem jak to dokładnie działa, ale powstaje też coś takiego co nazywam “pozytywnym zmęczeniem“. Jest to pewien rodzaj oczyszczenia głowy, którego od czasu do czasu, potrzebuje każdy homo sapiens.

 

Ciekawe hobby

Bieganie naprawdę może stać się pasją. Oczywiście, tutaj trzeba mierzyć siły na zamiary, ale w tym sporcie będącym aktywnością rekreacyjną, jest bardzo dużo możliwości rozwoju. Można pokonywać swoje słabości. Można wkręcić się w branie udziału w zawodach, gdzie – i tutaj uwaga – nie chodzi o wygrywanie, ale o sam udział i zdobycie medalu (tak, każdy biegacz wraca z zawodów z medalem). Można bez wyrzutów sumienia zbierać gadgety biegowe, kupować nowe buty do biegania czy specjalistyczne ciuchy do uprawiania tego sportu. W końcu, skoro biegasz to znaczy, że to wszystko jest Ci naprawdę potrzebne (przynajmniej tak sobie to tłumaczymy). Zatem jeśli nie masz jeszcze hobby to zacznij biegać i już będziesz je miał! Nie dziękujcie!

 

Poznajesz nowych ludzi

I to jakich! Biegacze to w większości świetni ludzie, z pasją, poczuciem humoru, bez kija w d…wyluzowani. Nieprawdą jest, że to jacyś fanatycy zdrowego trybu życia z klapkami na oczach itp. Jasne, lubią aktywność fizyczną, często o siebie dbają, ale potrafią się też bawić, są zorganizowani i często wychodzą ze świetnymi inicjatywami. A po bieganiu zawsze znajdą czas, aby napić się bursztynowego napoju. W końcu po treningu można! Zatem biegając, poznasz sporo ciekawych osób, a kto wie – może i miłość swojego życia…i to taką wysportowaną!

 

Jesteś zdrowszy 

Jak to mawiał klasyk “oczywista oczywistość”. Jednak naprawdę w tej dziedzinie cały czas kulejemy, chociaż na szczęście coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z konsekwencji braku ruchu. Otyłość to problem, z którym nie tak łatwo wygrać, a bieganie może nam w tej walce pomóc. I tutaj z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że wiem co mówię. Ja osobiście zacząłem biegać, kiedy waga przekroczyła magiczne 120 kg. Biegając zrzuciłem 40 kg, nabrałem kondycji, nauczyłem się wiele odnośnie mojego ciała i jego potrzeb, ale co ważniejsze aktywność fizyczna stała się nieodłącznym elementem mojego życia. Oczywiście, nie wyglądam jak młody Arnold Schwarzenegger (nie wyglądam nawet jak stary Arnie) ale czuje się świetnie i to nie tylko fizycznie. Bieganie, co już lekko zaznaczyłem, niesamowicie pozytywnie wpływa na psychikę. Niejedna osoba wyszła z dołka, a czasem z wielkiego i głębokiego dołu, dzięki bieganiu. Takie rzeczy nie dzieją się przypadkiem.

 

Sport dla każdego

Jeszcze jeden powód, dla którego warto zacząć biegać to to, że tak naprawdę jest to aktywność, która wymaga tylko chęci i butów. Chociaż szczerze mówiąc to jestem przekonany tylko co do tego pierwszego. Dlaczego? Ano w 1960 roku, na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie, Etiopczyk Abebe Bikila, zdobył złoty medal biegnąc boso. Także, można biegać i bez butów, chociaż ja osobiście uwielbiam kupować buty do biegania (patrz powód numer 2). Bieganie to prosty sport, który na początku nie wymaga właściwie niczego z tak zwanego “profesjonalnego sprzętu”. Do tego biegać można wszędzie, gdzie tylko zechcemy. Jedynie co trzeba zrobić to wystartować. Tylko tyle i aż tyle!

Biegacze są lepsi w łóżku

No i tak zwana “wisienka na torcie”! Crème de la crème powodów, dla których warto biegać! Biegacze są lepsi w łóżku! Jeśli zatem chcesz być lepszym kochankiem, zacznij biegać! I to nie jakieś puste frazesy! Jak podaje magazyn RUNNER`S WORLD, badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda udowodniło, że biegacze w wieku od 40 do 60 lat uprawiają seks tak samo często, jak 20-latkowie prowadzący siedzący tryb życia. To argument, który ciężko obalić, prawda? Zatem nie pozostaje chyba nic innego jak zacząć biegać! No, chyba, że nadal wolisz otworzyć paczkę chipsów, puszkę czarnego napoju z Atlanty i posiedzieć kilka kolejnych godzin swojego życia na kanapie! To już tylko i wyłącznie Twoja decyzja!