ASG a paintball – czym się różnią?

Mówi się, że faceci to wieczne dzieci i z czasem zmienia się tylko cena ich zabawek. W żadnym wypadku nie mam zamiaru tego podważać a raczej zgodzę się z tym w 100%. Ale skoro tak, to zajmijmy się dziś właśnie męską rozrywką, czyli zabawą w żołnierzy. Oczywiście, ta “męska rozrywka” to trochę specjalne nadużycie, bo znam co najmniej kilka kobiet, które w niczym nie ustępują facetom na polu dzisiejszego tematu. Bowiem zajmiemy się dziś dwoma zabawami – paintballem oraz ASG – a właściwie różnicami jakie między nimi występują. Zatem: Na ramię broń! Baczność! W prawo marsz!

ASG i paintball, czyli o co właściwie chodzi!

Paintball to pojęcie, które znane jest u nas już od dłuższego czasu. Kulki z farbą, specjalna broń i strzelanie. Jaki facet by się temu oparł? No właśnie, też tego nie wiem! Jakby nie było, paintball to zabawa, czy też gra, w której zasady są dość proste – mamy wyeliminować przeciwnika a często przeciwników, trafiając ich specjalnymi kulkami, które po trafieniu pękają i…trafiona osoba zostaje “oznaczona” farbą o konkretnym kolorze. Wszystko!

Oczywiście, do wyboru jest wiele scenariuszy gry, takich jak: zasadzka, oczyszczanie terenu, ochrona prezydenta, akcja ratunkowa czy też słynny z gier komputerowych CTF, czyli Capture The Flag. Zatem dużo akcji, szybki respawn, mnóstwo zabawy i pozytywnego zmęczenia, a po oczywiście wszystkim butelka bursztynowego płynu. 
v
ASG, czyli Air Soft Gun to też zabawa w strzelanie, jednak tutaj nie ma kulek z farbą, tylko zwykłe kulki. No dobra, może nie zwykłe, bo jakby nie było to pociski o kalibrze 6 lub 8 milimetrów. W grze także stosowane są scenariusze, które się realizuje a sama zabawa może mieć różne formy: od zwykłego strzelania, przez LARPy, czyli odgrywanie postaci i konkretnych sytuacji, po MilSimy (Military Simulation), które są już przeznaczone dla zaawanasowanych graczy. 

Ogólnie obie zabawy wyglądają bardzo podobnie, prawda? Otóż nie! To zupełnie inne rodzaje rozrywki i zaraz się o tym przekonacie.    

Różne spojrzenie na ten sam temat

Jak wspomniałem, samym kręgosłupem zabawy, zarówno w ASG jak i paintballu, jest strzelanie. Jednak cała reszta to już zupełnie dwa światy – i mowa tutaj zarówno o klimacie, sprawach technicznych, jak i osobach, do których dana zabawa jest skierowana. Ale zacznijmy od ogółu. 

Paintball to szybka zabawa nastawiona na akcję i powtarzalność. Nie trzeba się martwić, czy ktoś oszukuje czy nie – wielkiej plamy farby na środku klatki piersiowej nie wytłumaczysz tym, że się pobrudziłeś. ASG to co innego! To bardziej symulacja bycia żołnierzem podczas walki. Gry ASG potrafią trwać godzinami, podczas których sporo czasu to planowanie, zwiad, kontrolowanie terenu. Nikt nie biegnie środkiem pola walki krzycząc i strzelając (tak, widziałem takie przypadki w paintballu). Tu liczy się strategia i wczucie się w żołnierza, który chce przeprowadzić akcję najlepiej jak potrafi. 

Zupełnie inny jest też sprzęt. Broń w paintballu ma mieć konstrukcję, która umożliwi jej jak najlepsze działanie podczas zabawy. ASG to idealnie odtworzone repliki prawdziwych broni. Liczba mnoga jest tu nie przypadkowa – w ASG spotkamy większość popularnej broni występującej w różnych armiach świata, zarówno obecnie jak i w przeszłości. 

W paintballu dostajesz broń (tak zwany marker), maskę na twarz i zabawa się zaczyna. ASG to próba odwzorowania żołnierza, czyli broń i okulary (wymagane dla bezpieczeństwa) to tylko część wyposażenia graczy. Dochodzą kamizelki taktyczne, mundury wojskowe, dodatkowe magazynki, odpowiednie buty i wszystko inne co żołnierz ma ze sobą na misji. Chyba widzimy różnice, prawda?

Jednak różnice tą stanowią także zasady w obu zabawach. W ASG nie ma farby, po prostu jak zostaniesz trafiony powinieneś się do tego przyznać. Dla niektórych może być to problemem, dlatego ASG to zabawa dla ludzi z zasadami, potrafiących się przyznać do porażki albo tego, że przeciwnik był lepszy sprytniejszy, celniejszy.

Co wybrać?

Co zatem jest lepsze: paintball czy ASG? Na to pytanie nie odważę się odpowiedzieć a i chyba nie ma jednej odpowiedzi. Kto co lubi. Bez wątpienia ASG jest bardziej hobbystyczne, zrzesza ludzi, którzy potrafią się w taki sposób bawić i wymaga większych nakładów finansowych …bo wciąga, także kolekcjonersko.

Natomiast paintball to szybka zabawa, do której łatwiej znaleźć chętnych i nie wymaga posiadania własnego sprzętu. Taki sposób na szybką rozrywkę dla grupy przyjaciół. Niemniej, to właśnie paintball polecam na początek. Zobaczysz czy w ogóle zabawa w strzelanie to coś co cię kręci, zawsze przecież można pograć w Monopoly!