Badminton – na czym polega? Co to jest?

Dwie paletki i lotka. Gra, którą wielu z nas pamiętać może z okresu dzieciństwa, a jej nazwa – gdy już ją poznaliśmy – po prostu dziwiła i sprawiała trudność w zapamiętaniu a nawet ponownym wymówieniu. Badminton, bo to o nim mowa, to ciekawy sport, który jest bardziej wymagający i interesujący niż może nam się to wydawać. Zresztą, wystarczy przez chwile przyjrzeć się temu jak w badmintona grają zawodowy, aby zrozumieć, jak bardzo wytrenowanym trzeba być, aby grać na najwyższym poziomie a sama gra to zdecydowanie więcej niż tylko trafianie paletką w lotkę. Innymi słowy, badminton to świetny przykład tego jak bardzo teoria różnić się może od praktyki, a to co nam się wydaje od tego jakie coś jest w rzeczywistości. Zatem, zastanówmy się dzisiaj przez chwilę nad tym, czym w ogóle badminton jest i na czym tak naprawdę polega!

 

Badminton – sport z długą historią

Ogólnie rzecz biorąc, ciężko jest jednoznacznie określić genezę badmintona na świecie. Nie da się bowiem ustalić kto i kiedy wymyślił grę, którą dziś nazywamy badmintonem.  Jednak już w dawnej cywilizacji azteckiej czy chińskiej gra ta była prawdopodobnie znana. Świadczą o tym rysunki, przedstawiające grę przypominającą badminton, które odnaleziono w pozostałościach tych kultur. Pokazuje to dość jasno, że w różnej postaci taka forma aktywności fizycznej była znana od wielu tysięcy lat i to prawie na wszystkich kontynentach.

Sama nazwa gry pochodzi od angielskiej posiadłości (Badminton House) VIII księcia Beaufort, która leżała w hrabstwie Gloucestershire niedaleko Bristolu a nazywała się właśnie Badminton. To tam około roku 1870 odbył się pierwszy pokaz gry, która opierała się na podbijaniu rakietką lotki wykonanej z korka i piór. Gra spodobała się na tyle, że trochę później stworzono jednolity zbiór przepisów gry. Badminton zyskał sympatię nie tylko w gronie amatorów, lecz także i profesjonalistów, w związku z czym utworzono Międzynarodową Federację Badmintona (MFB) a od roku 1992 badminton jest sportem olimpijskim. Na świecie gra ta najbardziej popularna jest w krajach wschodniej Azji (między innymi w Chinach, Japonii czy Korei) oraz w Danii, chociaż tak naprawdę to gra się w nią na całym świecie.    

Badminton – zasady

Znamy już trochę ciekawej historii gry, którą dziś nazywamy badmintonem. Jednak na czym właściwie ona polega? Gając w badmintona za zadanie mamy przebijać lotkę nad siatką za pomocą rakietek. Cała gra odbywa się na boisku o długości 13,40 metra i szerokości 6,10 metra w deblu lub 5,18 w grze pojedynczej. Na boisku to linie wyznaczają pola serwisu i odbioru. Przepisy związane z badmintonem precyzują dokładnie jeszcze inne rzeczy. Na przykład siatka wykorzystywana w grze ma szerokość 76 cm i zawieszona jest na wysokości 1,55 metra przy słupkach i 1,524 metra na środku. Lotka, którą gramy powinna mieć masę od 4,74 do 5,50 grama i być wykonana z korka pokrytego warstwą skóry oraz 16 piórek naturalnych lub z materiałów syntetycznych. 

Podstawowy rodzaj meczu składa się z setów rozgrywanych do 21 punktów, jeżeli jednak osiągnięty zostanie remis 20:20 to do wygranej wymagana jest przewaga dwóch punktów. Jeżeli strony osiągną wynik 29:29 to seta wygrywa strona zdobywająca 30 punkt. Cały mecz kończy się w momencie, w którym jeden z zawodników albo jedna z drużyn wygra dwa sety.

 

Jak przebiega gra?

Ciekawe jest to, że w dużej mierze w badmintonie także przebieg meczu oparty jest o konkretne i bardzo precyzyjne przepisy. Oczywiście, gracze rozmieszczeni są na swoich polach po przeciwnych stronach boiska a sam pojedynek sportowy rozpoczyna się serwem. To, kto będzie serwował jako pierwszy jest wynikiem losowania natomiast w kolejnych setach serwuje zawsze ta osoba, która wygrała poprzedniego seta.

Jeżeli gracz serwujący posiada zerową lub parzystą liczbę punktów to podczas serwowania musi stać po prawej stornie. W przypadku gdy gracz ten posiada nieparzystą liczbę punktów, musi serwować z lewej strony boiska. 

Ja zdobywa się punkty? Otrzymuje się je w sytuacji, w której przeciwnik nie odbije lotki albo gdy popełni błąd. Za taki uznaje się wylądowanie lotki na polu oraz dotknięcie ziemi poza boiskiem.

Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do serwisu. Otóż w badmintonie jest on bardzo szczegółowo opisany w przepisach. Wynika z nich, że gracz serwujący nie może oderwać stóp od boiska, rakieta do badmintona musi znajdować się poniżej dłoni gracza, lotka do badmintona musi znajdować się poniżej talii serwującej, osoba serwująca i gracz odbierający mają stać po przekątnej w polu do gry. Ustalono także, że jeśli przy serwowaniu lotka dotknie siatki i wpadnie na pole przeciwnika – zdobywamy punkt, jeśli natomiast nie przejdzie przez siatkę lub trafi w out, to przeciwnik zdobywa punkt.

Badminton to bezapelacyjnie niesamowita gra. Chociaż wygląda niepozornie i dość łatwo, to jednak jest to jedynie złudzenie. Można wręcz powiedzieć, że jest to gra z grupy “easy to learn, hard to master”. Dlaczego? W grę zagrać może praktycznie każdy, ale opanować technikę gry do poziomu mistrzowskiego to już inna bajka. 

 

Mamy różne sporty: drużynowe, indywidualne, szybkościowe, wymagające kondycji czy niesamowitego wyćwiczenia swojego ciała. Właściwie badminton łączy to wszystko w jedno. To naprawdę gra wymagająca, ale przy tym sprawiająca wiele frajdy i przyjemności. Zresztą, bardzo łatwo można sprawdzić to samemu!