Baseball, softball, palant – czym się różnią?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czym różnią się od siebie trzy sporty wymienione w tytule? Pewnie większość z Was nie, jednak okazuje się, że to dość ciekawe pytanie. Wynika to z faktu, że sportów z kijem i piłką jest naprawdę sporo. Często powstawały one niezależnie od siebie w różnych częściach świata, a później okazywało się, że mają bardzo podobne, a czasem wręcz identyczne zasady. To ciekawe i pokazuje na nam, że tak naprawdę jako ludzie bardzo często myślimy podobnie i podobnie łączymy ze sobą niektóre fakty. W związku z tym zapraszamy Was dzisiaj na podróż, pokazującą podstawowe różnice między baseballem, softballem oraz palantem!

Palant, czyli polski baseball!

Zacznijmy od palanta, czyli gry, które najbardziej różni się o pozostałej dwójki. Co ciekawe, jest to także nasza rodzima gra, ponieważ palant powstał w Polsce! Niektórzy błędnie myślą, że narodził się on na fali popularności baseballu, a było całkowicie odwrotnie. Jedna teoria mówi nawet, że baseball, czyli sport generujący dzisiaj miliardowe przychody, powstał dzięki Polakom, którzy na emigracji grali właśnie w palanta, co bardzo spodobało się amerykanom. Jakby jednak nie było, uważa się, że palant został wymyślony prawdopodobnie w XVI wieku, za panowania Zygmunta III Wazy. Była to wówczas zabawa ruchowa, w której uczestniczyli przede wszystkim przedstawiciele niższych warstw społecznych. Zasady gry w palanta nie są do końca weryfikowalne, ponieważ były przekazywane z ust do ust, aż do lat 60. ubiegłego wieku. Właśnie wtedy, a dokładniej w 1956 roku powstał Polski Związek Piłki Palantowej. 

Palant to oczywiście gra drużynowa, gdzie jedna drużyna to niebo a druga piekło. Tak też podzielone jest pole do gry – na część nieba i piekła. Ciekawe, że w palancie nie ma kapitanów drużyn, tylko matki. Widać tu polskie korzenie, prawda?

Jak to w większości gier z piłką i kijami bywa, tu także jedna drużyna odbija piłkę, a druga ma za zadanie jak najszybciej ją złapać. Jednak w palancie zawodnik drużyny nieba uderzający piłkę sam sobie ją podrzuca. Jeśli uda mu się ją odbić a piłka przeleci lub przeturla się za linię środkową pola gry, rzuca on kij i biegnie w linii prostej do linii piekła i z powrotem do nieba. W tym czasie drużyna piekła stara się jak najszybciej piłkę złapać i odrzucić do nieba. Palant jest świetną grą zespołową, do grania, w którą nie wymaga się jakiegoś konkretnego boiska – pole gry można wyznaczyć właściwie wszędzie. 

Baseball – amerykańska legenda

Baseball to chyba najbardziej znany na świecie sport z pałkami i piłką. To również olbrzymi biznes, ale nas interesuję sama gra i to jak można się przy niej bawić. W odróżnieniu od palanta tutaj trzeba mieć odpowiednie boisko. Można je oczywiście wyznaczyć, ale według określonych zasad.
W baseballu także rywalizują dwie drużyny, ale pojawiają się tutaj już elementy rywalizacji “jeden na jednego”. Pałkarz (drużyna atakująca) odbija piłkę rzucona przez miotacza (drużyna broniąca) drużyny przeciwnej. Zatem jest to bez wątpienia pojedynek na umiejętności oraz psychikę. Oczywiście mówimy o sporcie profesjonalnym. W grze amatorskiej jest to po prostu ciekawa zabawa z elementem rywalizacji, aczkolwiek dolewa trochę oliwy do ognia. Po odbiciu piłki dzieje się to, co zwykle, czyli pałkarz biegnie po wyznaczonej linii, zdobywając kolejne bazy. Jeśli zdobędzie wszystkie cztery, to jego drużyna zdobywa punkt. W tym czasie drużyna miotacza stara się złapać piłkę i dobiec z nią do bazy, której nie zdobył jeszcze biegnący pałkarz. Drużyny w wyznaczony momencie gry zmieniają się w swoich rolach.
Oczywiście, są tu jeszcze inne zasady, ale ogólnie tak właśnie wygląda gra w baseball. Zwycięża drużyna, która po 9 rundach ma więcej punktów na swoim koncie.

Softball, czyli damska odmiana baseballu? 

Oczywiście nazywanie softballu damską odmianą baseballu to trochę przekorność. Tak naprawdę jest to sport zarówno dla chłopaków, jak i dla dziewczyn, jednak takie określenie faktycznie funkcjonuje. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że zasady gry tych dwóch sportów są bardzo zbliżone, jednak w softballu wprowadzono trochę zmian, które teoretycznie mają grę ułatwić. W rzeczywistości softball jest bardziej dynamiczny i szybszy niż baseball. Druga sprawa wpływająca na nazywanie softballu sportem dla kobiet to to, że dyscyplina ta jest spotem olimpijskim, ale tylko w kobiecej odmianie.

Jakie jeszcze różnice występują między tymi dwoma sportami? Otóż softball od baseballu różni się przede wszystkim tym, że jest bardziej dynamiczny, narzut prowadzony jest z dołu z nadgarstka, piłka jest żółta, nie biała, a boisko mniejsze. Do tego sama gra trwa nie 9 a 7 rund, które w softballu nazywa się “inningami”. 

Zatem jak widać, są to zmiany związane z niektórymi elementami samej gry. Co ciekawe sporo sprzętu można zamiennie stosować w obu dyscyplinach, zatem jeśli już nabędziesz niektóre elementy potrzebne do gry w softball, z powodzeniem wykorzystasz je także w baseballu, a i spokojnie zagrasz nimi we wspomnianego na samym początku palanta.


Czy zatem masz już swojego faworyta wśród sportów z kijem i piłką? Nasze dzisiejsze propozycje znasz. Jednak takich dyscyplin jest znacznie więcej i pewnie w przyszłości postaramy się przybliżyć je jeszcze dokładniej. Niemniej gorąco zachęcamy do spróbowania swoich sił w palancie, czyli naszej polskiej dyscyplinie sportowej. Swoją drogą, słowo palant wzięło się od włoskiego słowa „pallante”, oznaczającego po prostu gracza w piłkę. Dopiero znacznie później nabrało negatywnego znaczenia, jakie ma do dzisiaj. Jednak czy to komuś przeszkadza, żeby zagrać w palanta? Chyba nie, prawda?