Idzie wiosna, czas na rolkowanie!

Nie wiem, dlaczego, ale kiedy pomyślę sobie słowo “rolki” to od razu w głowie pojawia mi się Beverly Hills 90210, czasopismo BRAVO i dżinsowe spodnie LEE (czerwone, bo takie wtedy miałem). To właśnie w tamtym okresie pojawiły się w moim życiu pierwsze rolki. Tandetne jak cholera, sztywne, z twardymi jak plastik żółtymi kółkami. Ale były moje! Kolega ze szkoły, którego rodzice pracowali wtedy we Włoszech, dostał rolki z prawdziwego zdarzenia. Markowe, z kółkami, które lepiły się do asfaltu a nie się po nim ślizgały, no i zapinane na klamry, które powodowały, że rolki świetnie się trzymały. Ale było zazdro (tak się wtedy mówiło)! Jednak i tak wyjście, na tak zwane wspólne rolkowanie (tak się nie mówiło, ale bardzo mi się podoba to określenie), było ekstra i razem uczyliśmy się jeździć! A jak jest dzisiaj?

Rolki – aktywność dla każdego!

W czasach, o których wspomniałem, nie było opcji zobaczyć dorosłych śmigających na rolkach. Dzisiaj to już nic wyjątkowego. Dlaczego o tym wspominamy? Ano dlatego, żeby uprzedzić czyjeś “jestem na to już za stary”. Rolkowanie to aktywność dla każdego, bez względu na wiek, a sama jazda na rolkach może okazać się świetnym sposobem na złapanie trochę ruchu w naszym coraz bardziej siedzącym trybie życia. 

Do tego owo rolkowanie może mieć różne oblicza. Można ćwiczyć różne ewolucje, jeździć po skateparku, uprawiać freestyle slalom, jazdę fitness albo po prostu rekreacyjnie pośmigać po okolicy. Rolki to także genialny środek lokomocji w dużych miastach a wspólne rolkowanie daje szansę lepiej poznać nowe osoby. Czy trzeba namawiać dalej?    

Jak zacząć jeździć na rolkach? 

Na początek najlepiej umówić się z kimś kto już jeździ na rolkach i może nam pomóc opanować totalne podstawy oraz pokazać technikę jazdy. Można również dowiedzieć się czy w okolicy nie ma kursów rolkowania, gdzie będziemy możemy spróbować tego sportu a przy okazji dowiemy się kto, tak jak my też zaczyna przygodę z rolkami. Jeśli jednak jesteśmy typowymi samoukami, warto wybrać się w mniej uczęszczane miejsce i tam powoli przyzwyczaić się do kółek na nogach.

Jak wystartować? Zacznij od rozgrzewki. Mały stretching jest wskazany, ponieważ uruchomisz mięśnie, które mogły być do tej pory mniej używane a o kontuzje nietrudno. Następnie skup się na postawie. Otóż, kluczowa dla utrzymania równowagi na rolkach jest odpowiednia pozycja. Poruszamy się na lekko ugiętych kolanach, pochylając się nieznacznie do przodu. Musisz wręcz poczuć jak twoje golenie „napierają” delikatnie na ściankę wkładki w rolce. To ważne, ponieważ taka pozycja pozwala uniknąć niebezpiecznego i niekontrolowanego upadku do tyłu. Reszta to już odruchy, które znasz i Twoje ciało szybko podpowie Ci co robić. 

Pamiętaj jednak o tym, aby pierwsze jazdy nie były za długie. 30 – 45 minut to optymalny czas. Na dłuższe szaleństwo jeszcze będzie okazja! 

*Dość istotny jest także sprzęt. Na początek wybierz rolki do jazdy rekreacyjnej/fitness. Mają one kółka średniej wielkości co pozwala na dobrą kontrolę jazdy i hamowania a przy tym nie pozwalają zbytnio się rozpędzić. Ważne też, aby rolki były dopasowane do Twojej stopy, która powinna mieć około 1 cm luzu. Pamiętaj, że podczas aktywności stopa lekko puchnie więc rolki nie mogą być na styk. 

*EDIT: powyższe uwagi dotyczące sprzętu są tylko Naszą propozycją. Uważamy, że najrozsądniejszym krokiem będzie wizyta w sklepie sportowym i opinia fachowca w tej dziedzinie 🙂 Teskt ma na celu ZACHĘCENIE odbiorców do spróbowania i zapoznania się z aktywnością w formie rolkowania 🙂

No i najważniejsze! Nie zniechęcaj się. Początki są trudne a pewnie i niejedna wywrotka się pojawi. Pamiętaj, że to jak nauka jazdy na rowerze – jak raz załapiesz to już do końca życia tego nie zapomnisz! 

Dlaczego w ogóle warto rolkować?

Rolki to zdecydowanie bardzo ciekawy rodzaj aktywności fizycznej. Można ją uprawiać właściwie wszędzie – pod blokiem, w parku czy na większych placach. Nie wymaga posiadania ani drogiego sprzętu ani nietypowych umiejętności. Do tego jest bardzo pozytywna dla naszego zdrowia. Jazda na rolkach wzmacnia szczególnie mięśnie ud oraz pleców – w tym głębokie core, odpowiedzialne między innymi za prawidłową postawę i stabilizację naszego kręgosłupa. 

Rolki poprawiają także koordynację i równowagę oraz wydolność układu krążenia. Dzięki aktywowaniu całego ciała, przyczyniają się również do zwiększenia ogólnej sprawności fizycznej. 

Do tego wszystkiego, podczas jazdy na rolkach spalasz naprawdę sporo kalorii a przy tym możesz pobyć trochę na świeżym powietrzu ze swoimi bliskimi. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby rolki stały się aktywnością rodzinną a nawet pokoleniową. 

My ze swojej strony mocno zachęcamy do spróbowania właśnie takiej aktywności a aby zmotywować Was jeszcze bardziej, powiemy tylko, że w ramach tego cyklu będziemy publikować kolejne teksty dla rolkarzy. Zatem, jeśli jesteś pasjonatem rolek albo od dłuższego czasu myślisz o ich zakupie, obserwuj naszego bloga. Będzie dużo materiału właśnie dla Ciebie!