Malowanie po numerach – jak zacząć?

Posiadanie hobby to naprawdę rewelacyjna sprawa! Zanurzenie się w nim pozwala chociaż na chwilę oderwać się od codzienności, odstresować albo po prostu zresetować głowę. Do tego wszystkiego, jeśli hobby jest kreatywne to rozwija nas i nasze spojrzenie na wiele spraw. Jednak niektórzy mają problem ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie hobby albo po prostu szukają czegoś zupełnie nowego a może i nowatorskiego. Przy tym są pewne dziedziny w których ktoś może uważa, że się nie sprawdzi, ponieważ wymagają konkretnych umiejętności albo predyspozycji. Tak na przykład jest z różnego rodzaju pracami manualnymi czy rękodziełem. Wiele osób chętnie spróbowałoby, jak radzą sobie z pędzlem, ale malowanie może wydawać im się zbyt dużym wyzwaniem. I tutaj pojawia się malowanie po numerach! Na czym ono dokładnie polega i czy warto spróbować swoich sił w takiej odsłonie malowania?

 

Malarzem być!

Malowanie po numerach to niesamowicie ciekawa a zarazem genialna w swojej prostocie sposobność zapoznania się z tym czym w ogóle malowanie jest. Z jednej bowiem strony faktycznie malujemy, ale z drugiej jesteśmy przez ten proces prowadzeni niejako za rękę. Innymi słowy, krok po kroku uczymy się czegoś nowego, wcale nie łatwego, ale robimy to trochę w formie zabawy z nutą dziecięcej satysfakcji z robienia – a właściwie nawet tworzenia – czegoś po raz pierwszy.

co jednak w ogóle chodzi w malowaniu po numerach? Być może pamiętacie zadania z początkowych klas szkoły podstawowej albo nawet z przedszkola, gdzie to dostawaliśmy pewnego rodzaju kolorowankę, w której to kredkami należało pokolorować wyznaczone, ponumerowane obszary obrazka. Zestawy malowania po numerach działają na podobnej zasadzie. Jednakże są one zdecydowanie bardziej skomplikowane, ale i ich efekty są spektakularne! Takim sposobem, możemy własnoręcznie namalować ciekawy obraz o wybranej przez nas kolorystyce lub stylu, ale także zdecydować się na stworzenie reprodukcji dzieła znanego artysty. Ekstra, prawda?

 

Malowanie jest fajne!

Wiemy już czym jest malowanie po numerach, jednak może pojawić się pytanie czy warto tego spróbować oraz czy faktycznie ktoś kto nigdy nie trzymał w ręku pędzla może się dobrze przy tym bawić? Odpowiedź na pierwszą część tego pytania jest chyba oczywista. Jeśli tylko marzyliśmy o malowaniu albo chociaż byliśmy ciekawi jak to jest malować obrazy to bez chwili wahania warto sięgnąć po tego rodzaju hobby spod znaku art.

Co do drugiej części pytania – bez wątpienia zestawy do malowania po numerach są dla każdego! Nawet jeśli nie jesteśmy szczególnie uzdolnieni plastycznie to nie ma obaw, że coś nie wyjdzie. Jak zaznaczyliśmy, zestawy te wręcz prowadzą nas za rękę i powoli odkrywają nowe tajniki i techniki sztuki malowania. Zestaw, który nabywamy zawiera bowiem wiele ciekawych elementów. Oprócz oczywistych rzeczy, czyli zestawu ponumerowanych farb oraz specjalnego płótna z obrysem konturów obrazu, otrzymujemy również zestaw pędzli różnej szerokości, instrukcje malowania oraz schemat całego obrazu na oddzielnej kartce papieru. Czasem nawet dołączona jest mniejsza wersja przeznaczona do pokolorowania jej właśnie kredkami. Te wszystkie elementy świetnie pozwalają wczuć się w prawdziwego artystę, przekonać się do czego służą różne pędzle i jak ogólne patrzy się na malowany obraz, chociażby w kontekście przestrzennym.

Świetne jest także to, że zestawy malowania po numerach mają także swoje dziecięce odpowiedniki. Zatem również nasze dzieci – oczywiście na poziomie dostosowanym do nich – mogą wchodzić w świat malowania farbami i poprzez zabawę odkrywać swoją pasję a może i artystyczne pokłady, który w nich drzemią.

 

Po co tak malować?

Dostrzegamy potencjał jaki niesie ze sobą taka forma malowania? Z jednej strony możemy sami namalować obraz, który potem ozdobi naszą sypialnię albo salon. W pokoju naszego dziecka może stanąć obrazek namalowany przez nie własnoręcznie. To niewątpliwie nietuzinkowa ozdoba. Z drugiej strony, rozpoczęcie poznawania świata “pędzli i farb” w takiej formie, może pomóc nam rozwijać pasję malowania i w końcu zacząć malować własne kompozycje.

Malowanie po numerach powoli zapoznaje nas z malarstwem i to nie tylko od strony technicznej, czyli odpowiedniego używania farb i ich odcieni czy też technik malowania pędzlem. Dzięki takim zestawom poznajemy także wielkich malarzy i być może zachęci nas to do bliższego i pełniejszego zapoznania się z ich twórczością.

Jakby nie było takie hobby na pewno pomoże nam rozwijać się pod wieloma względami – a o to przecież głównie chodzi!