Monopoly Warszawa – stolica Polski w kultowej grze planszowej

Jak pisaliśmy we wcześniejszym artykule 5 najciekawszych wersji Monopoly, Monopoly to bez wątpienia gra, która ma najwięcej różnych edycji ze wszystkich gier planszowych na świecie. I pewnie taka sytuacja się już nie zmieni, ponieważ kolejne edycje tej gry ciągle będą powstawać. Wynika to z faktu, że z jednej strony to już popularny sposób na promocję, między innymi różnych krajów, miast, ale także szeroko rozumianej popkultury. Trzeba przyznać, że to faktycznie ciekawy i dość nowatorski sposób promowania. Co ciekawe, swoje miejsce w świecie Monopoly ma także Polska. A jak Polska to bez wątpienia również Warszawa. Tutaj pojawia się interesująca sprawa, ponieważ Warszawa w grze Monopoly, występuję w kilku opcjach. Jakich? Dlaczego warto o nich wiedzieć? I jak znaleźć partnera do planszówek, dzięki “warszawskiemu” Monopoly? Sprawdźmy to! 

Monopoly w polskich klimatach!

Można gry Monopoly nie lubić. Sam nie jestem wielkim fanem mechaniki tej gry. Jednak nie sposób nie zgodzić się z tym, że Monopoly to marka sama w sobie. Jest to też na swój sposób geniusz wśród planszówek. Niektóre wersje Monopoly są tak fantastyczne, że nawet jeśli nie lubisz w tą grę grać to chęć zobaczenia tego co pojawi się na planszy, sprawdzenia czy pionki i karty odnajdą się w konkretnym klimacie i czy faktycznie dana tematyka będzie chociaż troszkę odczuwalna podczas rozgrywki, jest tak silna, że nawet jeśli gry nie kupisz to zapewne – jeśli nadarzy się tylko okazja – chociaż na chwilę zawiesisz na niej oko. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do tego, to zachęcamy chociażby do przeczytania naszego artykułu o 5 najciekawszych wersjach Monopoly!

Tym bardziej powinniśmy – jako Polacy – cieszyć się z tego, że nasze polskie akcenty pojawiły się w tym światowym fenomenie, czy grywamy  Monopoly, czy też raczej nie. Ale wróćmy do naszego tytułowego tematu, czyli wersji Monopoly z Warszawą w tle. Co mamy tutaj do wyboru? Sporo, bo aż 4 wersje tej popularnej planszówki!

Monopoly Warszawa. Dwudziestolecie międzywojenne.

Trzeba przyznać, że chociaż w tej wersji gry nadal rzucamy kostką i przesuwamy pionki, to ta wersja jest ukłonem w stronę historii Warszawy. Właśnie to przepiękne wydanie Monopoly, to fascynująca podróż do miasta, które niesione entuzjazmem po odzyskaniu wolności zmieniało się i piękniało. I nie są to puste słowa. Kto lubi historię ten pewnie wie, że styl i koloryt ówczesnego życia polskiej stolicy sprawiły, że przedwojenna Warszawa była nazywana „Paryżem Północy”. W grze będziemy więc odkrywać tamtejsze obiekty, które nadawały miastu uroku i nowoczesności: Prudential, Centralny Instytut Wychowania Fizycznego, Bank Gospodarstwa Krajowego, Sądy na Lesznie, Dworzec Główny czy charakterystyczne pomniki – Syrenki Warszawskiej i Lotnika – oraz popularne instytucje, jak Miejski Ogród Zoologiczny i kabaret Qui Pro Quo. 

Dwie ciekawostki dotyczące tej wersji: Pierwsza sprawa to to, że środek planszy wypełnia mapa Warszawy z 1933 roku. Druga rzecz to fakt, iż dzięki temu, że w tej edycji wykorzystano oryginalne fotografie z tamtych czasów, autorstwa na przykład Czesława Olszewskiego czy Henryka Poddębskiego, stanowi ona swoisty album przedwojennej Warszawy. Gratka dla fanów historii! 

Monopoly Standard (z ulicami Warszawy).

Najbardziej klasyczna wersja Monopoly jaka powstała tyle, że zlokalizowana w stolicy Polski. Zatem w tej akurat wersji gry będziemy starali się zostać monopolistami w Warszawie. Jeśli marzyłeś o tym, aby zostać właścicielem ulicy Marszałkowskiej, placu Trzech Krzyży lub Alei Jerozolimskich to jest to wersja dla Ciebie! 

Monopoly Legia Warszawa.

Co tutaj tłumaczyć? Jeden z najlepiej znanych klubów sportowych w Polsce doczekał się swojej wersji Monopoly. Duża w tym zasługa piłkarskiej drużyny Legii, czyli 15 krotnego mistrza Polski w piłce nożnej. To właśnie bogactwo historyczne tego klubu udało się zamknąć na planszy. Dla fanów Legii – pozycja obowiązkowa!  

Monopoly Here & Now Edycja 2015.

Tutaj może Warszawa nie występuje w tytule, ale to bardzo wyjątkowa wersja Monopoly a obecność polskiego miasta w tej edycji gry to zasługa samych fanów.  Here & Now to edycja Monopoly wydana na 80-lecie samej gry, i miasta, które w niej się pojawiły, zostały wybrane przez fanów w głosowaniu. Ta wersja dostępna jest w 113 krajach na całym świecie, zatem pojawienie się tam Warszawy to wielka promocja dla całego naszego kraju.

Jak znaleźć partnera do planszówek – czy Monopoly może pomóc?

Pewnie wielu planszówkowych geeków zacznie teraz rzucać we mnie kościami k6, ale mimo to uważam, że Monopoly może pomóc nam w znalezieniu partnera do planszówek. Dlaczego? No cóż, w końcu to najbardziej znana gra świata i mimo wielu negatywnych ocen nadal ma wielu fanów. Do tego wersje o których wspomnieliśmy, mogą trafić do osób, które nigdy nie grały w Monopoly (czy tacy ludzie w ogóle istnieją?) ale tematyka danej wersji może ich do tego zachęcić. Zatem jak znaleźć partnera do planszówek? Już nie długo przyjdzie z pomocą aplikacja MyEventeo dzięki, której będzie można umówić się na ciekawą rozgrywkę…być może właśnie w Monopoly z Warszawą w tle!