Taniec dla każdego, czyli kilka podstawowych informacji o tańcu!

Można powiedzieć, że taniec to coś, co każdy z nas ma niejako wrodzone. Nawet jeśli twierdzimy, że nie lubimy tańczyć, to na pewno nie raz robiliśmy to, kiedy nikt na nas nie patrzył. Pewnie też przyłapaliśmy się na tym, że tupiemy lub poruszamy nogą w rytm muzyki lecącej gdzieś obok nas. To całkowicie normalne i nie ma się czego wstydzić. Wręcz przeciwnie – poczucie rytmu i nieświadome ruchy naszego ciała wywoływane przez muzykę to raczej powód do dumy! Świadczy o tym, że nasz mózg działa prawidłowo, a my po prostu “czujemy” muzykę. Jednak czym tak naprawdę jest taniec i czy faktycznie jest on dla każdego? Przyjrzyjmy się tej sprawie trochę bliżej.

 

Czym jest taniec?

Dziwne pytanie, prawda? Przecież tak naprawdę to nawet małe dziecko potrafi tańczyć. Jednak definicja tańca jest dość skomplikowana. Zakłada ona, że taniec to układ rytmicznych ruchów ciała, powstających spontanicznie pod wpływem bodźców emocjonalnych albo też świadomie wyrażających pewne stany psychiczne, które skoordynowane są zazwyczaj z rytmiczną muzyką. Ruchy takie, które nazywamy tańcem, mają wartość estetyczną oraz symboliczną, i powinny być w danej kulturze uznawane za taniec zarówno przez wykonawców, jak i odbiorców. 

Sam taniec może być natomiast bardziej lub mniej skoordynowany, szybszy albo wolniejszy, jednak zawsze celowy. Co ciekawe taniec można nazwać formą komunikacji niewerbalnej.

Trochę to zagmatwane, ale tylko początkowo. Tak naprawdę definicja ta świetnie wyjaśnia, czym faktycznie taniec jest. Jednak my chcemy skupić się bardziej na trochę innej stronie tańca, czyli na jego różnorodności oraz ciekawej formie aktywności ruchowej. Ponieważ tym właśnie taniec jest – najstarszą formą ruchu człowieka, która do tego może stać się fantastyczną pasją. 

Jakie rodzaje tańca znasz?

Taniec to od zawsze pojęcie bardzo ogólne. W końcu taniec jako taki wchodzi w kulturę różnych nacji, ale także ma swoją symbolikę i bywa elementem wielu obrzędów. Książki można by pisać o tańcach ludowych czy dworskich, ale także o ich znaczeniu w obecnym propagowaniu kultury i sztuki. 

Jednak tak naprawdę możemy powiedzieć o ogólnym podziale tańca na dwie, a w zasadzie na trzy grupy.

Pierwsza z nich to taniec towarzyski, czyli taki, który tańczony jest przeważnie w parach. To właśnie większość rodzajów tańca towarzyskiego wywodzi się z tańców salonowych, które z kolei upowszechniły się dzięki wspomnianym już tańcom ludowym i dworskim. Zresztą tańce te wcale nie przestały istnieć i nadal są mocno widoczne w wielu kulturach, chociażby w naszej polskiej, gdzie Poloneza zna się i tańczy do dziś. 

Wracając jednak do tańca towarzyskiego, to współcześnie dzieli się go na taniec standardowy i latynoamerykański, które to są oceniane na turniejach, a także użytkowy, znany większości z nas.

Druga grupa związana z tańcem to taniec nowoczesny, nazywany także współczesnym. Czym jest ten rodzaj tańca? Otóż taniec nowoczesny wywodzi się tak naprawdę z baletu, jednak pozbawiony jest jego sztywnych reguł. Tańczony może być on zarówno w parach, jak i pojedynczo. Często tańczy się go jednak w grupie, według określonej choreografii. Taniec nowoczesny charakteryzuje się przede wszystkim tym, że łączy w sobie elementy różnych stylów, a jego ideą jest wyrażanie emocji poprzez ruch. Co ciekawe taniec nowoczesny cały czasz ewoluuje i właściwie każdego roku pojawiają się nowe style tańca, często bazujące na tych już istniejących.

Trzecia grupa, chociaż mniej sprecyzowana, to taniec, który często wywodzi się z różnych innych egzotycznych kultur, może wymagać użycia dodatkowych przyrządów albo też jest blisko związany z fitnessem.

Jest jeszcze rodzaj tańca nazywany tańcem scenicznym, jednak to już troszkę inna kategoria. Ciężko więc powiedzieć, że może ją uprawiać każdy, ponieważ nie każdy będzie miał predyspozycje, na przykład do profesjonalnego tańczenia baletu. Niemniej amatorsko i w ramach rozrywki również takie formy tańca można uprawiać i cieszyć się tym, co nam oferują. No bo kto nam niby zabroni tańczyć tenże balet, jeśli tylko mamy na to ochotę?