Wolontariat – czy to coś dla Ciebie?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, aby zostać wolontariuszem? Tak, wiem, może brzmieć to trochę “nie w Twoim stylu”. Ale czy aby na pewno? Okazuje się bowiem, że wolontariat może mieć naprawdę różne rodzaje i formy. Do tego pozwala dużo z siebie dać, ale także bardzo dużo zyskać. Jednak co najważniejsze, wolontariuszem może zostać właściwie każdy, trzeba tylko chcieć i kochać ludzi oraz zwierzęta. Zatem zanim powiesz, że to nie dla Ciebie, przeczytaj ten artykuł do końca. 

Wolontariat to… 

No właśnie, niby wszyscy wiemy kto to wolontariusz, ale często w głowach wielu osób pojawia się myśl, że jest to osoba, która robi coś za darmo. Jednak takie stwierdzenie nie dość, że nie jest do końca prawdziwe to jeszcze mocno spłyca samą ideę wolontariatu. 

Czym zatem wolontariat jest? Definiuje się go jako świadomą, dobrowolną działalność podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno – przyjacielsko – koleżeńskie. Definicja ta dużo mówi nam nie tylko o samym wolontariacie, ale także o ludziach, którzy wolontariuszami zostają. 

Jednak nie to jest naszym dzisiejszym tematem. Chcemy raczej pokazać wolontariat jako ciekawą opcję dla ludzi, którzy lubią się rozwijać, uczyć, poznawać nowych ludzi a przy tym pomagać innym na ile tylko mogą.

Jak zacząć?

Bez wątpienia na początek warto pomyśleć o wolontariacie na rzecz zwierząt. Chociaż, trzeba powiedzieć od razu, że nie jest to najłatwiejsza forma wolontariatu. Wymaga bowiem dużego zaangażowania emocjonalnego i cierpliwości niezbędnej do pracy ze zwierzętami. Jednak z drugiej strony, daje tak dużo radości, że warto spróbować.

Nieprzypadkowo mówi się, że zwierzęta potrafią kochać miłością bezwarunkową. Jeśli zdobędziesz zaufanie zwierzęcia to zaleje Cię ocean miłości z falami olbrzymimi jak podczas tsunami. 

Zatem jeśli jesteś na to gotowa lub gotowy (tak, tak panowie, to także coś dla Was) to najprościej będzie udać się do najbliższego schroniska dla zwierząt. Tam zapewne otrzymasz wyczerpujące informacje na temat tego, co jako wolontariusz możesz robić. Opcji jest wiele. Można wyprowadzać psiaki na spacer, pomagać w karmieniu, sprzątać, brać udział w różnych zbiórkach a nawet je organizować. Tutaj możesz także powiedzieć o swoich predyspozycjach, ale także obawach. Pamiętaj, że opiekunowie w takich miejscach jak schroniska, mają doświadczenie w pracy z wolontariuszami i na pewno odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania czy wątpliwości.  

Inną opcją na start, jest zgłoszenie się do Centrum Wolontariatu znajdującego się najbliżej Ciebie albo skorzystanie ze strony internetowej Ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu.

Wolontariat za granicą

Dla osób bardziej odważnych, lubiących podróże i wyzwania jest także opcja bycia wolontariuszem w innym kraju. Często, jest tak, że wolontariusz w ramach wykonywania swojej pracy ma zagwarantowany dach nad głową i wyżywienie. Oczywiście pamiętajmy, że wolontariat nie jest możliwy w ramach prowadzenia działalności zarobkowej. Zatem wolontariusze wspierają jedynie podmioty, które działają non-profit, to znaczy nie są nastawione na generowanie zysku. Innymi słowy – wolontariat zagraniczny nie jest wyjazdem do pracy zarobkowej. To może niuans, ale jednak bardzo istotny.

Gdzie mogę zostać wolontariuszem?  

Jak wspomnieliśmy jest kilka opcji rozpoczęcia swojej przygody z wolontariatem. W Polsce z powodzeniem można zostać wolontariuszem między innymi w warszawskim schronisku dla zwierząt “Na Paluchu” albo w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie. Inną opcją jest zgłoszenie się do fundacji “Psia Duszka”, która to właściwie oparta jest o wolontariat. 

A co poza granicami naszego kraju? Na przykład, na największej wyspie kanaryjskiej, czyli Teneryfie działa niesamowite sanktuarium dla zwierząt “Tenerife Horse Rescue”, opiekujące się w teorii końmi, chociaż tak naprawdę ratujące wszystkie zwierzęta. Działają tam także polscy wolontariusze, którzy zapewne chętnie wyjaśnią Ci wszystkie szczegóły działania wolontariatu w tamtejszych realiach.  

Wróćmy więc do początku. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, aby zostać wolontariuszem? Przemyśl to. Może to właśnie coś dla Ciebie!