Wycieczki rowerowe w Warszawie

Jazda na rowerze to zdecydowanie jedna z najprostszych a zarazem najciekawszych aktywności jakie możemy uprawiać. Najprostsza, bo potrzebujemy do niej jedynie rower i szczyptę chęci. Najciekawsza, ponieważ wycieczka rowerowa za każdym razem może być zupełnie inna, nawet jeśli wybierzemy dokładnie tą samą trasę. W końcu zmieniać będą się zarówno ludzie, których mijamy jak i same widoki. Do tego, pora roku a nawet pogoda powodują, że każdy wyjazd rowerem jest jak wielka przygoda – niespodzianka. Ale dlaczego chcemy dziś promować wycieczki rowerowe w Warszawie? Powodów jest kilka i zaraz do nich przejdziemy, niemniej Warszawa świetnie pokazuje jak rower może stać się elementem miejskim i stanowić zarówno środek transportu, jak i być wspaniałym narzędziem do aktywnego spędzania czasu. Nasza stolica swoimi poczynaniami działa w taki sposób, że obecnie, kiedy pomyślisz: “wycieczki rowerowe”, Warszawa będzie pierwszym miastem jakie przyjdzie Ci do głowy! Dlaczego? 

Rower jest fajny!

Zacznijmy jednak od trochę innej strony, a dokładnie od strony samego roweru. Wszyscy chyba znamy piosenkę Lecha Janerki “Rower”. Śpiewa on tam “(…) rower jest wielce okej”. I to prawda – z wielu względów. Przede wszystkim nawet rekreacyjna jazda na rowerze aktywuje mięśnie pośladków, ramion, grzbietu i brzucha. Do tego świetnie dotlenia i pozwala popracować nad swoją kondycją. Poza tym jazda na rowerze dobrze wpływa także na nasza psychikę i pozwala “wyzerować” głowę, między innymi po ciężkim dniu pracy.

Zresztą sama jazda na rowerze może być bardzo różna. Terenowa, szosowa, miejska, górska, wyczynowa – także, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i być może odnajdzie nowy hobby, które zostanie z nim na lata! Wróćmy jednak do tego, co jest naszym głównym tematem, czyli wycieczki rowerowe w Warszawie.

Warszawskie rowerowelove

Dlaczego Warszawa i wycieczki rowerowe świetnie się łączą? No cóż, Warszawa to nasz polski tygiel kulturowy. Sporo ludzi pojawia się w Warszawie i być może będąc w niej, zechcą popedałować. Być może Ty także, będziesz w Warszawie i zechcesz skorzystać z tego co w tym temacie stolica ma nam do zaoferowania. A ma sporo! Przede wszystkim, aby zorganizować sobie wycieczki rowerowe w Warszawie, wcale nie musimy mieć…roweru! W tym mieście świetnie działa tak zwana wypożyczalnia rowerów miejskich i to oparta o jeden z największych w Europie systemów rowerowych. Zatem tak naprawdę wystarczy jedynie zaplanować sobie trasę i zobaczyć stolice Polski z zupełnie innej perspektywy. A skoro już jesteśmy przy trasach. W roku 2020 Warszawa liczyła sobie około 675 km tras rowerowych, czyli najwięcej w Polsce. Trasy te są bardzo zróżnicowane i dają sposobność nie tylko zwiedzić rowerem Warszawę, ale wręcz skorzystać z tematycznej trasy. 

Świetnym tego przykładem może być rowerowy Szlak Bitew Warszawskich. Jego trasa została poprowadzona wzdłuż linii kolejowej, obok miejsc, gdzie toczyły się najważniejsze bitwy o wschodnią część stolicy, między innymi słynna Bitwa Warszawska z 1920 roku. Na trasie tej można podziwiać wiele pomników, krzyże pamięci, cmentarze i kaplice. Przy tym część obiektów leży w rezerwatach przyrody, na przykład w rezerwacie Grabicz, który to jest częściowo wyłączony z ruchu turystycznego. 

Ale trasy rowerowe w stolicy dają jeszcze jedną ciekawą możliwość. Każdy z nas może zaplanować wycieczki rowerowe w Warszawie i przejechać je w formie treningu, nawet mocnego. Są trasy, które naprawdę dają możliwość zmęczenia się i poczucia tego, że rower także może być świetną maszyna treningową.


Co wybrać w rowerowej Warszawie?

Rowerowych tras jest w Warszawie naprawdę sporo – to już wiemy! Do tego, jak wspomnieliśmy każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jednak my ze swojej strony polecamy szczególnie Szlak Wisły, czyli najdłuższą trasę rowerową w Warszawie, prowadzącą wzdłuż lewego brzegu Wisły. To piękna, 37 kilometrowa trasa poprowadzona obok najciekawszych atrakcji w Warszawie. Jadąc nią zobaczymy między innymi Łazienki Królewskie, Zamek Ujazdowski, Centrum Nauki Kopernik czy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej. Zatem połączymy zwiedzanie stolicy ze świetna aktywnością fizyczną. 

Reasumując, nie pozostaje nam nic innego jak zachęcić Was do tego abyście zaplanowali pobyt w Warszawie z uwzględnieniem wycieczki rowerowej. Zdziwicie się, ile Warszawa ma w tym temacie do zaoferowania i jak zupełnie inaczej wygląda ona z rowerowego siodełka.