Rolkowanie i wrotki – czy to to samo?

Rolki i wrotki to często pojęcia, które dla wielu osób są równoznaczne. Przecież oba sprzęty to “buty z kółkami” i służą do jeżdżenia. Tymczasem różnice między nimi są dość spore i to zarówno w budowie, wyglądzie jak i samej technice jazdy. Problemu nie byłoby właściwie w ogóle, gdyby stało się to, co kilka dekad temu wydawało się oczywiste, czyli przekonanie, że rolkowanie na dobre zastąpiło wrotki. Tak się jednak nie stało i wrotki, chociaż straciły na popularności to cały czas mają duże grono zwolenników, szczególnie wśród osób, które rekreacyjnie chcą skorzystać z tego co oferują “buty na kółkach”. Warto wiec rzucić na ten temat trochę światła, chociażby bardzo ogólnego, bo to pomoże dostrzec nam różnice między rolkowaniem a jazdą na wrotkach.

Rolkowanie czy wrotki – o to jest pytanie!

Na samym już początku chcemy zaznaczyć, że wszystko co tu znajdziecie to nasze osobiste przemyślenia oraz szczypta informacji zdobyta od osób, dla których temat ten jest swego rodzaju pasją. Wspominamy o tym, ponieważ cykl artykułów o rolkowaniu, rozpoczęty tematem “Idzie wiosna, czas na rolkowanie!”, okazał się dla niektórych bardzo kontrowersyjny. Jednak naszym celem nie jest bycie specjalistami we wszystkich dziedzinach sportu, hobby czy rekreacji, a jedynie pokazanie różnych sposobów spędzania wolnego czasu. Zatem, jeśli kogo urazi jakaś informacja w naszych tekstach, albo uważa on, że napisaliśmy nieprawdę to od razu wyjaśniamy, że bardzo nam z tego powodu przykro, przepraszamy, przywdziewamy wór i kajamy się w popiele. Jeśli to nie wystarczy to…no cóż, z podbitym okiem, ale uśmiechem na twarzy nadal będziemy robić swoje! Ale do rzeczy.

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się co jest lepsze – rolkowanie czy wrotki, to źle trafił, ponieważ tutaj nie znajdzie odpowiedzi na takie pytanie. Dlaczego? Otóż, dla nas obie te aktywności są świetne, i wybór między nimi to już sprawa czysto indywidualna. Postaramy się jednak opisać podstawowe, ale to naprawdę podstawowe, różnice między rolkami a wrotkami. Jeśli jednak nadal będziecie mieli wątpliwości co jest dla Was lepsze, to najlepiej porozmawiajcie ze specjalistami, na przykład w szkole jazdy na rolkach czy wrotkach albo w dobrym sklepie ze sprzętem sportowym. 

Rolkowanie a wrotki – podstawowe różnice

Skupmy się teraz na kilku różnicach między tymi dwoma rodzajami sprzętu. Różnic tych troszkę jest i zdajemy sobie sprawę, że wiele z nich widać gołym okiem albo można się o ich istnieniu domyśleć, jednak…w dzisiejszych czasach może lepiej wszystko sprecyzować! Zatem do brzegu.

Budowa

To element, który faktycznie widać od razu. Podstawą rolek są cztery kółka, które razem tworzą jeden rząd. W wypadku wrotek, także występują cztery kółka, ale ustawione są one w dwóch rzędach – dwa kółka po lewej oraz dwa kółka po prawej stronie. Inne bywają też mocowania samych kółek do buta a nawet inaczej buty te są wiązane czy zapinane na nogach.  

Mówiąc o kółkach to one także stanowią sporą różnicę między rolkami a wrotkami. Kółka tych pierwszych są relatywnie wąskie, a ich grzbiety dużo mocniej zaokrąglone. Wrotki natomiast, charakteryzują się kółkami szerokimi z mocno spłaszczonym grzbietem. Do tego wrotki posiadają, tak zwany stoper umieszczony z przodu buta, natomiast rolki wyposażone są w hamulec z tyłu, chociaż nie jest on zero jedynkowym odpowiednikiem wrotkowego stopera. Prawda jest jednak taka, że nie da się pomylić wrotek z rolkami. Koniec. Kropka.

Technika jazdy

Tutaj temat jest dużo bardziej złożony niż może się to wydawać. Po pierwsze, rolki oferują zdecydowanie więcej form samej jazdy niż wrotki. Sprzęt ten jest dostępny w wielu wersjach, które pozwalają na jazdę bardziej profesjonalną oraz tak zwany freestyle. Są szybsze, bardziej zwrotne, ale przy tym mniej stabilniejsze na początku, chociaż tutaj pewnie pojawią się osoby, które mają odmienne zdanie. Rolkowanie bardziej przypomina jazdę na łyżwach, zwłaszcza hokejowych.

Jakość i wykonanie

Tutaj jak to często bywa, wiele zależy od rodzaju sprzętu i jego przeznaczenia. Zarówno wrotki jak i rolki mogą być tańsze, ale i droższe, przy czym rolki, ze względu na ich bardziej profesjonalne i mocno skoncentrowane na danym styl przeznaczenie, są często mocniejsze i odporniejsze na uszkodzenia. Z drugiej strony wrotki wykonywane są w większości przypadków, tak aby były wygodne i po prostu…ładne. Nie da się ukryć, że wyglądem nawiązują one często do okresu świetności wrotek, czyli lat 80. i 90. Styl retro jest więc w nich mocno zauważalny. Rolki natomiast, to nowoczesne materiały, mocowania i bezpieczeństwo. Chociaż szczerze mówiąc, zarówno w jednym przypadku jak i drugim, nie ma reguły.     


Co zatem wybrać na początek przygody ze skatingiem? Decyzje każdy musi podjąć sam, ale warto spróbować i rolkowania, i jady na wrotkach. Wrotki wydają się być bardziej rekreacyjne, chociaż spokojnie można wybrać się także na wspólne rolki. Jednak, jeśli szukasz adrenaliny i bardziej dynamicznej a wręcz ekstremalnej aktywności – skup się na rolkach!