Mądre planszówki dla dzieci

Gry planszowe wielu osobom kojarzą się z typowymi zabawkami dla dzieci. Zresztą wiele osób szukając gier dla swoich dzieci udaje się właśnie do sklepu z zabawkami. Należy jednak pamiętać, że chociaż bez wątpienia gry planszowe są w pewnej mierze przeznaczone właśnie dla najmłodszych, to jednak nie jest tak ze wszystkimi grami. Obecnie planszówki to naprawdę dużo rodzajów, typów i tematyk, które w samej grze są zawarte, w związku z czym nie każda gra planszowa jest przeznaczona dla dzieci. Jaką zatem grę wybrać dla swoich pociech, aby być pewnym, że będzie ona odpowiednia? Jakie gry faktycznie pozwolą naszym dzieciom rozwijać się i to pod różnymi względami? Jak wybrać mądrą grę dla dzieci? Zobaczcie co MyEventeo poleca w tym temacie!

 

Gry planszowe a dzieci

Wszystkich tych, którzy do gier planszowych naprawdę podchodzą zero jedynkowo, czyli są to zabawki dla dzieci i basta, odsyłamy do naszego wcześniejszego artykułu, w którym zmierzyliśmy się z tym tematem. Myślę, że daje on możliwość spojrzenia na ta sprawę z trochę innego punktu widzenia i może uchronić przed popełnieniem błędu i zakupieniem dla swojego dziecka gry, która w żadnym wypadku dla dzieci przeznaczona nie jest. A takich gier jest naprawdę sporo. Warto zatem dobierać gry świadomie i właśnie w tym chcemy dzisiaj pomóc. Jakie zatem gry dla dzieci polecamy?

Gry dla maluchów

Gry planszowe można już spokojnie wprowadzać dzieciakom w wieku lat 2+. Przynajmniej kolka pozycji właśnie tak są oznaczane i zresztą słusznie, bo są to gry, które łączą zabaw z grą. Przykładem może być tutaj gry z serii “Moje pierwsze gry” od wydawnictwa Granna. Gry te łączą w sobie puzzle, domino, memory oraz opowiadanie historii. Gama tematów jest spora a same gry zaprojektowano specjalnie z myślą o tym, że dzieci w tym wieku nie potrafią zbyt długo koncentrować się na jednej rzeczy i bywają niecierpliwe. Do tego każda gra to pewna historia, która rodzić może przy okazji opowiadać i pokazać dziecku, że granie w gry to pędzanie czasu razem!

Potwory do szafy

Genialna gra, która jest wręcz idealna do wyciszenia dziecka po dniu zabawy a przy okazji pozwala opanować strach przed potworami, których po zapadnięciu zmroku często boją się dzieci. Gra polega na tym, że mamy różne potwory (w grze przedstawione bardzo łagodnie, wręcz z humorem) a każdy z nich boi się jakiejś zabawki i po jej ujrzeniu wskakuje do szafy, która faktyczne w grze występuje i chowa się do niej kartę z potworem. Zabawki są rozrzucone dookoła owej szafy a zadaniem dzieci jest poszukiwanie tych właściwych, które sprawią, że wszystkie potwory zostaną zamknięte w szafie. Gra w typie memory, czyli uczy zapamiętywania a przy tym oswaja ze spaniem samemu. Pozycja obowiązkowa!

Wydawnictwo: GRANNA

Wiek: 3 – 8

Dobble

Kto nie zna tej gry? Dobble to gra ucząca refleksu i szybkiego zauważania podobnych obrazków. Pokazuje też, że perspektywa, czyli w tym wypadku wielkość danego obrazka ma duże znaczenie i trzeba być cały czas skoncentrowanym na grze. Świetna, szybka gra do tego w metalowym pudełku, którą można zabrać na każdy wyjazd. Przy okazji rodzice mogą się zdziwić, jak świetnie gra się w nią z dorosłymi znajomymi i ile emocji i radochy może dać! 

Wydawnictwo: REBEL 

Wiek: 6+

Pędzące żółwie

Świetna, zabawna i genialnie zilustrowana gra dla całej rodziny. Tytułowe żółwie pędzą jak tylko najszybciej potrafią do przekąski, czyli swojej ukochanej sałaty. Przy tym nie zważają na nic – włażą na siebie, byleby jak najszybciej zjeść przysmak. Ciekawa mechanika, która powoduje, że poruszamy nie tylko swoim żółwiem, ale także innymi, przy czym nikt nie wie, które żółwie należą do przeciwnika. Mnóstwo frajdy dla całej rodziny, a przy tym dzieci uczą się, że wygrać fajnie, ale i przegrana może dać dużo zabawy, szczególnie, że nie na wszystko sami mamy wpływ!

Wydawnictwo: EGMONT

Wiek: 5 – 105

Wesoła farma / My happy farm

Jedna z moich ulubionych gier dla dzieci. Prowadzimy swoja farmę, na której rosną różne rośliny. Jednak najpierw musimy je zasadzić, w odpowiednim momencie zebrać i składować w stodole, ale tylko określoną ilość. Plony sprzedajemy i pieniądze musimy odpowiednio zainwestować. Opcji jest sporo, ale gra nie jest trudna a wręcz przystępna. Uczy liczyć, pokazuje jak wygląda hodowla roślinek, skąd się one biorą a do tego świetnie tłumaczy wpływ pór roku i pokazuje, że pewne rzeczy musimy robić w określonym czasie a nie tylko wtedy, kiedy nam się to podoba albo mamy na to ochotę.  

Wydawnictwo: 2pionki / PORTAL

Wiek: 8+

Superfarmer

Gra legenda i to polskiego autora – profesora matematyki Karola Borsuk, który dzięki niej przeżył wojnę! Historia tej gry jest niewiarygodna i bardzo wzruszająca – warto się z nią zapoznać. A sama gra? To klasyka, która obecnie wydana jest przepięknie a zarazem bardzo dowcipnie. Chociaż w grze nie mamy wielkiego wpływu na to co się wydarzy to dzieci ją wprost uwielbiają. Tutaj także mamy swoja farmę, ale tym razem hodujemy zwierzątka. Musimy mieć na farmie określoną ilość każdego zwierzątka i chociaż te szybko się mnożą to jednak wilk i lis mogą nam przeszkodzi w planach hodowlanych. Warto więc mieć psa-strażnika! Wspaniała zabawa i cudowne kostki. Do tego gra występuje w wielu wersjach, także dzieciaki – i nie tylko – znajda coś dla siebie! 

Wydawnictwo: GRANNA

Wiek: 7 – 99

BONUS – Story Cubes

Gra, która nie do końca jest typową grą! Wszystko zamyka się w zdaniu: rzuć kostkami i stwórz opowieść. Dzieci lubią bajki a Story Cubes daje pomysł o czym ta bajka może być. Trochę improwizacji, ale i możliwość włączenia dziecka do tworzenia historii – naprawdę ciekawa zabawa, która rozwija wyobraźnie i pozwala zobaczyć co nasze dzieci lubią. Warto mieć tą grę w swoim domu, tym bardziej, że wersji i klimatów, w których są kostki jest mnóstwo!

Wydawnictwo: REBEL

Wiek: 6+


Dzisiaj, z okazji pierwszego dnia roku szkolnego, na pewno znajdziecie ciekawe promocje i oferty na mądre, edukacyjne i kreatywne gry planszowe dla swoich pociech. Może warto zrobić dzisiaj dziecku mądry prezent?

Dodaj komentarz