Nie tylko piłka, rower i bieganie – znajdź ciekawy sport dla siebie!

Sportów i aktywności sportowych jest tak dużo, że czasem możemy mieć problem z wyborem czegoś, co trafi w nasze potrzeby, i co być może stanie się naszą pasją. Z drugiej strony może być tak, że próbowaliśmy już wielu dyscyplin, ale cały czas mamy apetyt na coś nowego, innego. I niekoniecznie mówimy tutaj o sporcie profesjonalnym. Sport amatorski czy tak zwany sport zabawa, daje nam naprawdę dużo możliwości. Zresztą chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że warto się rozwijać i odkrywać nowe rzeczy. Więc nawet jeśli masz już swoją “sportową zajawkę”, nie zamykaj się na inne ciekawe dyscypliny a raczej eksperymentuj, próbuj, smakuj i ciesz się nowymi doznaniami.

Mogliście już u nas przeczytać o takich rodzajach sportu jak jazda na rolkach, bieganie czy jazda na rowerze. Pisaliśmy również o badmintonie. Pamiętajmy jednak, że sport to bardzo głęboki ocean różnorodności, którą łączy zdrowa rywalizacja oraz szeroko rozumiane umiejętności. Warto więc skoczyć w ten ocean i cieszyć się tym co może nas spotkać…może znowu zakochasz się w jakiejś dyscyplinie albo dowiesz się o sobie czegoś zupełnie nowego i niespodziewanego. 

Zapraszamy Was zatem do zapoznania się z naszymi 5 propozycjami ciekawych sportów dla każdego. Zaczynamy!

1. Snooker

W bilarda grał zapewne każdy z nas – w końcu to taka trochę “barowa gra”. Być może właśnie dlatego często nie kojarzymy jej ze sportem jako takim. Ale my dziś nie o bilardzie, tylko o “grze dżentelmenów”. Snooker, bo o nim tu mowa, to gra wymyślona przez Anglików…w Indiach. Nawiązanie do dżentelmenów w kontekście snookera nie jest przypadkowe, bowiem w turniejach obowiązują odpowiednie maniery – w przeciwieństwie do innych dyscyplin, w snookerze oczekuje się od zawodników, że sami przyznają się, jeżeli popełnią faul niewychwycony przez sędziego. To bardzo ciekawa gra wymagająca nie tylko konkretnych umiejętności manualnych, ale także odpowiedniego planowania, które to potem należy jeszcze przenieść w praktyce na stół. W snookera można grać w 2 osoby, ale także w 2 drużyny. Zatem to ciekawa gra nawet dla kilku osób. Próbowaliście? My gorąco polecamy – może zostaniecie kolejnym Jimmy Whitem albo Ronnie O`Sullivanem!

2. Bowling

Kolejny ciekawy sport, w którym możemy odnaleźć się zarówno sami jak i z grupką znajomych to bowling, czyli amerykańska odmiana kręgli. To bardzo ciekawa, techniczna gra, w której liczy się wiele detali – łącznie z wagą kuli dopasowaną do naszej siły, odpowiednim obuwiem do gry oraz techniką, nad którą niektórzy pracują latami. Sama gra jest dość prosta – rzucamy kulą, żeby strącić 10 pinów, czyli kręgli ustawionych w trójkąt. Do tego w dzisiejszych kręgielniach wszystkiego, łącznie z liczeniem punktów, dopilnowują komputery. My możemy skupić się na jak najlepszej grze. Świetne w bowlingu jest to, że sami możemy organizować sobie zawody a nawet założyć pracowniczą czy przyjacielską ligę! Super sprawa! 

3. Petanque

Tajemnicza nazwa, prawda? Gwarantujemy jednak, że kryje się pod nią dyscyplina, którą z powodzeniem możemy wrzucić do worka z napisem: “ciekawe sporty”. Petanque pewnie zdecydowanie więcej osób zna pod nazwą “gra w bulę”. To oczywiście nazwa potoczna, ponieważ bula to specjalna kula używana do gry w Petanque. Gra wywodzi się z Francji i jest tam towarzyską grą zręcznościową. Na czym polega? Otóż, gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami o odpowiedniej średnicy w kierunku małej, drewnianej lub plastikowej kulki nazywanej po francusku “cochonnet”, co znaczy prosiaczek. W Polsce nazywa się ją zdrobniale “świnką”. Wygrywa gracz albo drużyna, której bule znajdują się bliżej świnki. Banalne zasady powodują, że jest to gra w którą łatwo się gra, ale trudno wygrywa. Ciekawe jest to, że sama gra może wydawać się nudna, jednak tylko do czasu, gdy sami w nią zagramy. Jakaś magia powoduje, że później ciężko się od niej oderwać!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat gry w bule pisaliśmy o tym tutaj.

4. Dart

Dart, potocznie nazywany lotkami, to gra, którą można scharakteryzować podobnie jak wspomniany nieco wyżej bilard. Trochę taki sport zabawa – przynajmniej na pierwszy rzut oka. Tymczasem to naprawdę bardzo ciekawy sport, który każdego roku przyciąga do siebie coraz więcej graczy. Sam Dart ma kilka odmian, więc spokojnie można dostosować go pod siebie. Fajne jest też to, że sprzęt potrzebny do Darta i uprawianie go jako sport amatorski jest relatywnie tanie, zatem spokojnie można w Darta pograć we własnym domu a nawet zabrać sprzęt do znajomego czy na wyjazdowy wypad. 

5. Palant

Stało się już tradycją, że w naszych “topkach” wstawiamy bonus. W wypadku ciekawych sportów będzie to palant, czyli domniemany protoplasta amerykańskiej gry baseball. Palant jest jednak trochę inny, ale też opiera się na odbijaniu piłki specjalnym kijem. Resztę zasad znajdziecie bez problemu a warto, bo jest to dużo prostsza gra niż się może wydawać a przy tym jest to świetny ruch dla początkujących. Sprawdźcie!


BONUS: Trambambula

Kolejna dziwnie brzmiąca nazwa! Ale założymy się, że każdy zrozumie o czym mowa, jeśli powiemy, że chodzi o piłkarzyki, nazywane także futbolem stołowym. Pewnie wiele osób może być zaskoczonym, że jest to sport. Tymczasem w 2009 powstał Polski Związek Futbolu Stołowego i jako związek stowarzyszeń, zajmuje się on rozwojem i popularyzacją piłkarzyków jako sportu w Polsce. To bardzo interesująca dyscyplina, który wywołuje emocje i wręcz przymusza nas do rozwijania się w nim. Świetna sprawa – i w kontekście zabawy i faktycznego sportu rywalizacyjnego.